Teotihuacán

( Teotihuacan )

Teotihuacan (Spanjisht: Teotihuacán) (shqiptimi spanjoll: [teotiwa'kan] (dëgjo ); shqiptimi modern Nahuatl ) është një qytet i lashtë mesoamerikan i vendosur në një nënluginë të Luginës së Meksikës, e cila ndodhet në shtetin e Meksikës, 40 kilometra (25 mi) në verilindje të qytetit të sotëm të Meksikës. Teotihuacan njihet sot si vendi i shumë prej piramidave mezoamerikane më të rëndësishme arkitektonike të ndërtuara në Amerikën parakolumbiane, përkatësisht Piramida e Diellit dhe Piramida e Hënës. Në kulmin e tij, ndoshta në gjysmën e parë të mijëvjeçarit të parë (1 e.s. deri në vitin 500 të e.s.), Teotihuacan ishte qyt...Lexo akoma

Teotihuacan (Spanjisht: Teotihuacán) (shqiptimi spanjoll: [teotiwa'kan] (dëgjo ); shqiptimi modern Nahuatl ) është një qytet i lashtë mesoamerikan i vendosur në një nënluginë të Luginës së Meksikës, e cila ndodhet në shtetin e Meksikës, 40 kilometra (25 mi) në verilindje të qytetit të sotëm të Meksikës. Teotihuacan njihet sot si vendi i shumë prej piramidave mezoamerikane më të rëndësishme arkitektonike të ndërtuara në Amerikën parakolumbiane, përkatësisht Piramida e Diellit dhe Piramida e Hënës. Në kulmin e tij, ndoshta në gjysmën e parë të mijëvjeçarit të parë (1 e.s. deri në vitin 500 të e.s.), Teotihuacan ishte qyteti më i madh në Amerikë, me një popullsi të vlerësuar në 125,000 ose më shumë, duke e bërë atë të paktën qytetin e gjashtë më të madh në bota gjatë epokës së tij.

Qyteti mbulonte tetë milje katrore (21 km2) dhe 80 deri në 90 për qind e popullsisë së përgjithshme të luginës banonte në Teotihuacan. Përveç piramidave, Teotihuacan është gjithashtu i rëndësishëm antropologjikisht për komplekset e tij rezidenciale, shumëfamiljare, Avenue of the Dead dhe muralet e tij të gjalla dhe të ruajtura mirë. Për më tepër, Teotihuacan eksportoi mjete të shkëlqyera obsidiane të gjetura në të gjithë Mesoamerikën. Qyteti mendohet të jetë krijuar rreth vitit 100 pes, me monumente të mëdha vazhdimisht në ndërtim e sipër deri rreth vitit 250 të es. Qyteti mund të ketë ekzistuar deri diku midis shekujve VII dhe 8 të e.s., por monumentet e tij kryesore u plaçkitën dhe dogjën sistematikisht rreth vitit 550 të es. Rënia e tij mund të lidhet me ngjarjet ekstreme të motit të viteve 535-536.

Teotihuacan filloi si një qendër fetare në malësitë meksikane rreth shekullit të parë të erës sonë. Ajo u bë qendra më e madhe dhe më e populluar në Amerikën parakolumbiane. Teotihuacan ishte shtëpia e komplekseve të apartamenteve shumëkatëshe të ndërtuara për të akomoduar popullsinë e madhe. Termi Teotihuacan (ose Teotihuacano) përdoret gjithashtu për t'iu referuar të gjithë civilizimit dhe kompleksit kulturor të lidhur me sitin.

Megjithëse është një temë debati nëse Teotihuacan ishte qendra e një perandorie shtetërore, ndikimi i tij në të gjithë Mesoamerikën është i dokumentuar mirë. Dëshmitë e pranisë së Teotihuacano gjenden në vende të shumta në Veracruz dhe rajonin Maya. Aztekët e mëvonshëm panë këto rrënoja madhështore dhe pretenduan një prejardhje të përbashkët me Teotihuacanos, duke modifikuar dhe adoptuar aspekte të kulturës së tyre. Përkatësia etnike e banorëve të Teotihuacan është temë e debatit. Kandidatët e mundshëm janë grupet etnike Nahua, Otomi ose Totonac. Studiues të tjerë kanë sugjeruar se Teotihuacan ishte multi-etnik, për shkak të zbulimit të aspekteve kulturore të lidhura me Majat si dhe me popullin Oto-Pamean. Është e qartë se shumë grupe të ndryshme kulturore jetuan në Teotihuacan gjatë kulmit të fuqisë së saj, me migrantë që vinin nga të gjitha anët, por veçanërisht nga Oaxaca dhe Bregu i Gjirit.

Pas rënies së Teotihuacan, Meksika qendrore ishte meksikane qendrore. dominuar nga më shumë fuqi rajonale, veçanërisht Xochicalco dhe Tula.

Qyteti dhe zona arkeologjike ndodhen në atë që tani është komuna San Juan Teotihuacán në shtetin e Meksikës, afërsisht 40 kilometra (25 mi) në verilindje të qytetit të Meksikos. Vendi mbulon një sipërfaqe totale prej 83 kilometra katrorë (32 mij katrorë) dhe është caktuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 1987. Është vendi arkeologjik më i vizituar në Meksikë, duke marrë 4,185,017 vizitorë në 2017.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
2482
Statistics: Rank (field_order)
82861

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
235689147Click/tap this sequence: 7493

Google street view

Where can you sleep near Teotihuacan ?

Booking.com
452.911 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 200 visits today.