Sankore Madrasah

Sankoré Medrese (e quajtur edhe Universiteti i Sankoré, ose Sankore Masjid) është një nga tre qendrat e lashta të mësimit të vendosura në Timbuktu, Mali. Besohet se është themeluar nga Mansa Musa, i cili ishte sundimtari i Perandorisë Mali, megjithëse vetë xhamia Sankoré u themelua nga një mbrojtës i panjohur Malinke. Tri xhamitë e Sankoré: Sankoré, Djinguereber dhe Sidi Yahya përbëjnë Universitetin e Timbuktu. Medreseja kaloi nëpër periudha të shumta patronazhi dhe rinovimi si nën Perandorinë Mali ashtu edhe në Perandorinë Songhai derisa Beteja e Tondibit në 1591 çoi në grabitjen e saj. Medrese (مدرسة) do të thotë shkollë/universitet në arabisht dhe gjithashtu në gjuhë të tjera që janë ndikuar nga Islami.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
275
Statistics: Rank (field_order)
179696

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
253618497Click/tap this sequence: 1181

Google street view

Where can you sleep near Sankore Madrasah ?

Booking.com
411.635 visits in total, 8.973 Points of interest, 400 Destinations, 201 visits today.