Tempulli Sam Poh Tong (kinezisht: 三寶洞) (i njohur gjithashtu si Shpella e Tre Buddhave) është një tempull kinez i ndërtuar brenda një shpelle gëlqerore dhe është tempulli më i vjetër dhe kryesor i shpellës në Ipoh, Perak, Malajzi. Tempulli u ndërtua në një shpellë gëlqerore të papërpunuar në male që ndodhet rreth 5 km larg qendrës së qytetit dhe ndjek degën budiste të budizmit Mahajana.

Photographies by:
Miss Prema Darshini - CC BY-SA 4.0
Photo Dharma from Sadao, Thailand - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
3553
Statistics: Rank (field_order)
38798

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
498516237Click/tap this sequence: 5732

Google street view

455.296 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 298 visits today.