Ura Penang Ura e Penangit është 13,5 kilometra (8,4 milje) urë me pagesë me dy karrexhata dhe autostradë me akses të kontrolluar në shtetin Penang, Malajzi. Ura lidh Perai në anën kontinentale të shtetit me Gelugor në ishull, duke kaluar ngushticën Penang. Ura ishte e para dhe, deri në vitin 2014, e vetmja lidhje rrugore midis gadishullit dhe ishullit. Ura është ura e dytë më e gjatë mbi ujë në Malajzi, me një gjatësi mbi ujë prej 8.4 kilometrash (5.2 milje).

Ura u përurua më 14 shtator 1985. Mbajtësi aktual i koncesionit dhe mirëmbajtësi i Ura është PLUS Autostrada. Penang Bridge Sdn Bhd ishte mbajtësi i koncesionit përpara se të bashkohej me koncesionarin aktual.

Photographies by:
Marufish from Alor Setar, Malaysia - CC BY-SA 2.0
Nicolas Lannuzel - CC BY-SA 2.0
Statistics: Position
2708
Statistics: Rank
44924

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
658471329Click/tap this sequence: 5541

Google street view

Where can you sleep near Penang Bridge ?

Booking.com
483.082 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 3 visits today.