Sagole Baobab (gjithashtu Pema e madhe Sagole, Muri kunguluwa (d.m.th. pema që gjëmon), ose Muvhuyu wa Makhadzi< /b>) është pema më e madhe baobab (Adansonia digitata) në Afrikën e Jugut. Ndodhet në lindje të Tshipise, në Vendaland, Provinca Limpopo dhe ka një diametër trungu 10.47 metra, perimetër 32.89 metra. Do të duheshin 18–20 njerëz për të rrethuar pemën me duar të hapura. Për të parë pemën, ka një tarifë hyrje prej 50 ZAR për të rritur dhe 25 për fëmijë.

Kjo është gjithashtu pema më e fortë në Afrikën e Jugut, pasi dy baobab të tjerë të mëdhenj, Glencoe dhe Sunland Baobabs, u shembën përkatësisht në 2009 dhe 2016. Sagole Baobab ka madhësinë më të madhe dhe ruan pamjen e një peme të vetme. Është 22 metra e lartë me një diametër të kurorës 38.2 metra.

Në pemë banon një koloni e shumimit të bishtave me lara-lara (Telacanthura ussheri).

Photographies by:
Scott Davies - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position (field_position)
4493
Statistics: Rank (field_order)
16336

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
195782634Click/tap this sequence: 7513

Google street view

Where can you sleep near Sagole Baobab ?

Booking.com
453.117 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 24 visits today.