Cetatea Râșnov

( Râșnov Fortress )

Kalaja Râșnov (Rumanisht: Cetatea Râșnov , Gjermanisht: Rosenauer Burg , Hungarisht: Barcarozsnyó vára ) është një monument historik dhe pikë referimi në Rumani. Ndodhet në Râşnov, Qarku Braçov, në afërsi të Braçov.

Kalaja u ndërtua si pjesë e një sistemi mbrojtës për fshatrat Transilvaniane të ekspozuara ndaj pushtimeve të jashtme. Një aspekt vendimtar për ndërtimin e kalasë në vendndodhjen e saj ishte rruga e ushtrive pushtuese të cilat vinin nga qafa e Branit dhe po kalonin përmes Râșnov, gjatë rrugës për në Braşov dhe pjesë të tjera të rajonit të Burzenland. Shansi i vetëm për të mbijetuar për banorët e zonës, përfshirë nga Cristian dhe Ghimbav, ishte streha brenda kalasë së strehimit në Râşnov. Të detyruar të qëndrojnë atje për dekada, njerëzit e Râșnov dhe fshatrat përreth e kthyen fortifikimin në vendbanimin e tyre afatgjatë.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
2050
Statistics: Rank (field_order)
55134

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
364981527Click/tap this sequence: 8178

Google street view

Where can you sleep near Râșnov Fortress ?

Booking.com
455.811 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 62 visits today.