Castelul Peleș

( Peleș Castle )

Kështjella Peleş (rumanisht: Castelul Peleș shqiptohet [kasˈtelul ˈpeleʃ] (dëgjo)) është një kështjellë e Neo-Rilindjes në Malet Karpate, pranë Sinaia, në Qarkun Prahova, Rumani, në një rrugë ekzistuese mesjetare që lidh Transilvaninë dhe Vllahinë, e ndërtuar midis 1873 dhe 1914. Inaugurimi i saj u mbajt në 1883. Ajo u ndërtua për Mbretin Karol I.

Photographies by:
TiberiuSahlean - CC BY-SA 3.0 ro
Zones
Statistics: Position
1142
Statistics: Rank
100058

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
928164357Click/tap this sequence: 1122

Google street view

Where can you sleep near Peleș Castle ?

Booking.com
480.669 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 190 visits today.