Glaciar Perito Moreno

( Perito Moreno Glacier )

Glacier Perito Moreno (Spanjisht: Glaciar Perito Moreno) është një akullnajë e vendosur në Parkun Kombëtar Los Glaciares në provincën jugperëndimore Santa Cruz, Argjentinë. Është një nga atraksionet më të rëndësishme turistike në Patagoninë argjentinase.

Formacioni i akullit prej 250 km2 (97 mij katror), i gjatë 30 km (19 mi), është një nga 48 akullnajat e ushqyer nga Fusha e Akullit Patagoniane Jugore që ndodhet në Sistemi i Andeve i përbashkët me Kilin. Kjo fushë akulli është rezerva e tretë më e madhe në botë e ujit të ëmbël.

Akullnaja Perito Moreno, e vendosur 78 kilometra (48 mi) nga El Calafate, u emërua pas eksploruesit Francisco Moreno, një pionier që studioi rajonin në shekullin e 19-të dhe luajti një rol të madh në mbrojtjen e territorit të Argjentinës në konfliktin rreth mosmarrëveshjes kufitare ndërkombëtare me Kilin.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
1366
Statistics: Rank (field_order)
69428

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
135729846Click/tap this sequence: 4518

Google street view

Where can you sleep near Perito Moreno Glacier ?

Booking.com
444.618 visits in total, 9.073 Points of interest, 403 Destinations, 26 visits today.