Ouarzazate (; arabisht: ورزازات, romanizuar:  Warzāzāt, IPA: [warzaːˈzaːt]; Arabisht maroken: وارزازات, romanizuar: Wārzāzāt; Berber: ⵡⴰⵔⵣⴰⵣⴰⵜ, romanizuar: Warzazat), me nofkën dera e shkretëtira, është një qytet dhe kryeqytet i provincës Ouarzazate në rajonin e Drâa-Tafilalet, Maroku jug-qendror. Ouarzazate ndodhet në një lartësi prej 1,160 metrash (3,810 ft) në mes të një pllajë të zhveshur në jug të Maleve të Atlasit të Lartë, me një shkretëtirë në jug të qytetit.

Folësit berb...Lexo akoma

Ouarzazate (; arabisht: ورزازات, romanizuar:  Warzāzāt, IPA: [warzaːˈzaːt]; Arabisht maroken: وارزازات, romanizuar: Wārzāzāt; Berber: ⵡⴰⵔⵣⴰⵣⴰⵜ, romanizuar: Warzazat), me nofkën dera e shkretëtira, është një qytet dhe kryeqytet i provincës Ouarzazate në rajonin e Drâa-Tafilalet, Maroku jug-qendror. Ouarzazate ndodhet në një lartësi prej 1,160 metrash (3,810 ft) në mes të një pllajë të zhveshur në jug të Maleve të Atlasit të Lartë, me një shkretëtirë në jug të qytetit.

Folësit berber përbëjnë shumicën e banorëve të qytetit, të cilët ishin përgjegjës për krijimin e shumë prej kasbahëve të shquar (lokalisht të referuar si: iɣeṛman). Ouarzazate është një destinacion kryesor turistik në Marok gjatë pushimeve, si dhe një pikënisje për ekskursione në dhe nëpër Luginën Draa dhe shkretëtirën. Aït Benhaddou (një fshat i fortifikuar) në perëndim të qytetit është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Zona e Ouarzazate është një vend i njohur për krijimin e filmave, me studiot më të mëdha të Marokut që ftojnë shumë kompani ndërkombëtare të punojnë këtu. Filma të tillë si Lawrence of Arabia (1962), Njeriu që do të ishte mbret (1975), The Living Daylights (1987), Tundimi i fundit i Krishtit (1988), Mumja (1999), Gladiator (2000), Mbretëria e Qiellit ( 2005), Kundun (1997), Legjionari (1998), Hanna (2011), Kodrat kanë sy (2006) dhe Peshkimi i salmonit në Jemen (2011) janë xhiruar këtu, siç ishte pjesë e serialit televiziv Game of Thrones.

Stacioni i afërt i energjisë diellore Ouarzazate, i bashkëfinancuar nga Liga Arabe, u lidh me rrjetin elektrik maroken në shkurt 2016.

Photographies by:
Edo 555 (talk) / Edo 555 at en.wikipedia - Public domain
Statistics: Position (field_position)
627
Statistics: Rank (field_order)
116394

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
398756124Click/tap this sequence: 3279

Google street view

Where can you sleep near Ouarzazate ?

Booking.com
454.609 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 291 visits today.