Masaya Volcano

Masaya (Spanjisht: volcán Masaya) është një kalderë e vendosur në Masaya, Nikaragua, 20 km në jug të kryeqytetit Managua. Është parku i parë dhe më i madh kombëtar i Nikaraguas dhe një nga 78 zonat e mbrojtura të Nikaraguas. Vullkani kompleks është i përbërë nga një grup kalderash dhe krateresh të mbivendosur, më i madhi prej të cilave është vullkani dhe kaldera e mburojës Las Sierras. Brenda kësaj kaldere shtrihet një nën-ndezje, e cila është vullkani Masaya sensu stricto. Ventilimi është një lloj mburoje që përbëhet nga llava bazaltike dhe tefrash dhe përfshin një krater të majës. Kjo strehon Masaya Caldera, e formuar 2500 vjet më parë nga një shpërthim ignimbriti bazaltik prej 8 km³. Brenda kësaj kaldere një kompleks i ri bazaltik është rritur nga shpërthimet kryesisht në një grup gjysmërrethor të shfryrjeve që përfshijnë konet Masaya dhe Nindiri. Këto të fundit strehojnë krateret e gropave të Masaya, Santiago, Nindiri dhe San Pedro. Vëzhgimet në mu...Lexo akoma

Masaya (Spanjisht: volcán Masaya) është një kalderë e vendosur në Masaya, Nikaragua, 20 km në jug të kryeqytetit Managua. Është parku i parë dhe më i madh kombëtar i Nikaraguas dhe një nga 78 zonat e mbrojtura të Nikaraguas. Vullkani kompleks është i përbërë nga një grup kalderash dhe krateresh të mbivendosur, më i madhi prej të cilave është vullkani dhe kaldera e mburojës Las Sierras. Brenda kësaj kaldere shtrihet një nën-ndezje, e cila është vullkani Masaya sensu stricto. Ventilimi është një lloj mburoje që përbëhet nga llava bazaltike dhe tefrash dhe përfshin një krater të majës. Kjo strehon Masaya Caldera, e formuar 2500 vjet më parë nga një shpërthim ignimbriti bazaltik prej 8 km³. Brenda kësaj kaldere një kompleks i ri bazaltik është rritur nga shpërthimet kryesisht në një grup gjysmërrethor të shfryrjeve që përfshijnë konet Masaya dhe Nindiri. Këto të fundit strehojnë krateret e gropave të Masaya, Santiago, Nindiri dhe San Pedro. Vëzhgimet në muret e kratereve të gropës tregojnë se ka pasur disa episode të formimit të kraterit të konit dhe gropës.

Masaya lëshon vazhdimisht sasi të mëdha të gazit të dioksidit të squfurit (nga krateri aktiv Santiago) dhe vullkanologët e studiojnë këtë (ndër shenjat e tjera) për të kuptuar më mirë sjelljen e vullkanit dhe gjithashtu për të vlerësuar ndikimin e shiut acid dhe potencial për probleme shëndetësore.

Photographies by:
Acana689 - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position
6394
Statistics: Rank
11231

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
654739218Click/tap this sequence: 7957

Google street view

Where can you sleep near Masaya Volcano ?

Booking.com
482.274 visits in total, 9.174 Points of interest, 404 Destinations, 273 visits today.