Lo Martegue

( Martigues )

Martigues (oksitanisht: Lo Martegue në normën klasike, Lou Martegue në normën mistraliane) është një komunë në në veriperëndim të Marsejës Oksitane. Ndodhet në departamentin Bouches-du-Rhône në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Një përkthim i drejtpërdrejtë nga faqja e internetit Martigues Tourisme zbulon sa vijon rreth Martigues:

I mbiquajtur "Provençale Venecia", Martigues është një pikë kalimi midis Detit Mesdhe dhe Detit të Martigues (tani Etang de Berre), afër Bregut të Azur. Bukuria e kanaleve, dokeve dhe urave të saj e bënë atë "Venecia e Provence". Martigues posedon gjithashtu kantinë e saj bashkëpunuese "La Venise provençale": Coteaux d'Aix en Provence, verëra roze, të kuqe dhe të bardha, lëngje frutash dhe vajra natyralë në rajon. Varietetet kryesore: Grenache, Syrah, Cinsault, Carignan, Clairette.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
3247
Statistics: Rank (field_order)
28588

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
531792684Click/tap this sequence: 9861

Google street view

456.692 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 1 visits today.