Njeriu Marree, ose Gjigandi i Stuartit, është një gjeoglyf modern i zbuluar në vitin 1998. Duket se përshkruan një burrë australian indigjen që gjuan me një bumerang ose shkop. Shtrihet në një pllajë në Finnis Springs 60 km (37 mi) në perëndim të qytezës Marree në Australinë Jugore qendrore, afërsisht 12 km në veri-perëndim të Callanna. Është pak jashtë Zonës së Ndaluar Woomera prej 127,000 kilometrash katrorë. Shifra është 2.7 km (1.7 mi) e lartë me një perimetër prej 28 km (17 mi), që shtrihet në një zonë prej rreth 2.5 km2 (620 hektarë). Edhe pse është një nga gjeoglifët më të mëdhenj në botë (ndoshta i dyti pas Linjave Sajama), origjina e tij mbetet një mister, me askush që nuk pretendon përgjegjësinë për krijimin e tij dhe asnjë dëshmitar okular nuk është gjetur, pavarësisht shkallës së operacionit të kërkuar. për të formuar konturin në dyshemenë e pllajës. Përshkrimi "Gjigandi i Stuartit" u përdor në fakset anonime të d...Lexo akoma

Njeriu Marree, ose Gjigandi i Stuartit, është një gjeoglyf modern i zbuluar në vitin 1998. Duket se përshkruan një burrë australian indigjen që gjuan me një bumerang ose shkop. Shtrihet në një pllajë në Finnis Springs 60 km (37 mi) në perëndim të qytezës Marree në Australinë Jugore qendrore, afërsisht 12 km në veri-perëndim të Callanna. Është pak jashtë Zonës së Ndaluar Woomera prej 127,000 kilometrash katrorë. Shifra është 2.7 km (1.7 mi) e lartë me një perimetër prej 28 km (17 mi), që shtrihet në një zonë prej rreth 2.5 km2 (620 hektarë). Edhe pse është një nga gjeoglifët më të mëdhenj në botë (ndoshta i dyti pas Linjave Sajama), origjina e tij mbetet një mister, me askush që nuk pretendon përgjegjësinë për krijimin e tij dhe asnjë dëshmitar okular nuk është gjetur, pavarësisht shkallës së operacionit të kërkuar. për të formuar konturin në dyshemenë e pllajës. Përshkrimi "Gjigandi i Stuartit" u përdor në fakset anonime të dërguara në media si "Deklarata për shtyp" në korrik 1998, në një referencë për eksploruesin John McDouall Stuart. Ai u zbulua rastësisht nga një pilot charter gjatë një fluturimi më 26 qershor 1998.

Menjëherë pas zbulimit të tij, faqja u mbyll nga qeveria e Australisë Jugore pas veprimeve ligjore të ndërmarra në fund të korrikut nga pretenduesit vendas të titujve, por fluturimet mbi sit nuk ishin të ndaluara pasi titulli vendas binte nën juridiksionin e qeverisë federale.

Photographies by:
Peter Campbell - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position (field_position)
2950
Statistics: Rank (field_order)
43903

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
913825746Click/tap this sequence: 8299

Google street view

Where can you sleep near Marree Man ?

Booking.com
447.524 visits in total, 9.075 Points of interest, 403 Destinations, 27 visits today.