Denali National Park and Preserve

Parku dhe ruajtja Kombëtare e Denalit, i njohur më parë si Parku Kombëtar i Malit McKinley, është një park kombëtar dhe rezervuar amerikan i vendosur në Alaskën e Brendshme, me qendër në Denali, mali më i lartë në Amerikën e Veriut. Parku dhe ruajtja e afërt përfshijnë 6,045,153 hektarë (9,446 mij katror; 24,464 km2) që është më e madhe se shteti i Nju Hampshire. Më 2 dhjetor 1980, 2,146,580 hektarë (3,354 mi katror; 8,687 km2) Denali Wilderness u krijua brenda parkut. Peizazhi i Denalit është një përzierje e pyjeve në lartësitë më të ulëta, duke përfshirë taigën gjetherënëse, me tundrën në lartësitë e mesme dhe akullnajat, borën dhe shkëmbinjtë e zhveshur në lartësitë më të larta. Akullnaja më e gjatë është akullnaja Kahiltna. Aktivitetet e dimrit përfshijnë udhëtimin me sajë të qenve, skijimin në vend dhe lëvizjen me motor dëbore. Parku priti 594,660 vizitorë rekreativë në 2018.

Photographies by:
Denali National Park and Preserve - Public domain
Statistics: Position
917
Statistics: Rank
119457

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
674138295Click/tap this sequence: 4612

Google street view

Where can you sleep near Denali National Park and Preserve ?

Booking.com
488.839 visits in total, 9.195 Points of interest, 404 Destinations, 93 visits today.