David (Michelangelo)

David është një kryevepër e skulpturës së Rilindjes, e krijuar në mermer midis 1501 dhe 1504 nga artisti italian Michelangelo. David është një statujë mermeri 5,17 metra e figurës biblike Davidit, një temë e preferuar në artin e Firences.

David fillimisht ishte porositur si një nga një seri statujash të profetëve që do të vendoseshin përgjatë vijës së çatisë së skajit lindor të Katedrales së Firences, por në vend të kësaj u vendos në një shesh publik, jashtë Palazzo Vecchio, selia e qeverisë qytetare në Firence, në Piazza della Signoria, ku u zbulua më 8 shtator 1504. Statuja u zhvendos në Galleria dell'Accademia, Firence, në 1873, dhe më vonë u zëvendësua në vendndodhjen origjinale nga një kopje.

Për shkak të natyrës së figurës që përfaqësonte, statuja shpejt erdhi për të simbolizuar mbrojtjen e lirive civile të mishëruara në Republikën e Firences, një qytet-shtet i pavarur i kërcënuar nga të gjitha anët nga shtetet rivale më të fuqishme dh...Lexo akoma

David është një kryevepër e skulpturës së Rilindjes, e krijuar në mermer midis 1501 dhe 1504 nga artisti italian Michelangelo. David është një statujë mermeri 5,17 metra e figurës biblike Davidit, një temë e preferuar në artin e Firences.

David fillimisht ishte porositur si një nga një seri statujash të profetëve që do të vendoseshin përgjatë vijës së çatisë së skajit lindor të Katedrales së Firences, por në vend të kësaj u vendos në një shesh publik, jashtë Palazzo Vecchio, selia e qeverisë qytetare në Firence, në Piazza della Signoria, ku u zbulua më 8 shtator 1504. Statuja u zhvendos në Galleria dell'Accademia, Firence, në 1873, dhe më vonë u zëvendësua në vendndodhjen origjinale nga një kopje.

Për shkak të natyrës së figurës që përfaqësonte, statuja shpejt erdhi për të simbolizuar mbrojtjen e lirive civile të mishëruara në Republikën e Firences, një qytet-shtet i pavarur i kërcënuar nga të gjitha anët nga shtetet rivale më të fuqishme dhe nga hegjemonia e familjes Medici. Sytë e Davidit, me një shkëlqim paralajmërues, u fiksuan drejt Romës ku jetonte familja Medici.

Photographies by:
Olivier Bruchez - CC BY-SA 2.0
Statistics: Position (field_position)
263
Statistics: Rank (field_order)
187642

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
756312948Click/tap this sequence: 3479

Google street view

Where can you sleep near David (Michelangelo) ?

Booking.com
445.401 visits in total, 9.074 Points of interest, 403 Destinations, 145 visits today.