Qız qalası

( Maiden Tower (Баку) )

Кулата на девицата (азербејџански: Qız qalası; персиски: قلعه девојка span>) е споменик од 12 век во Стариот град, Баку, Азербејџан. Заедно со палатата на Ширваншахови, датирана од 15 век, таа формира група историски споменици наведени во 2001 година под списокот на историски споменици на УНЕСКО за светско наследство како културна сопственост, Категорија III. Тој е еден од најкарактеристичните национални амблеми на Азербејџан, и затоа е прикажан на банкнотите на азербејџанските валути и официјалните меморандуми.

Во кулата Maiden се наоѓа музеј, кој ја прикажува приказната за историската еволуција на градот Баку. Има и продавница за подароци. Погледот од покривот ги опфаќа уличките и минарињата на Стариот град, булеварот Баку, куќата на Иса бек Хајински и широкиот поглед на заливот Баку.

Кулата е покриена со облак од мистерии и легенди кои се вкоренети во историјата и културата на Азербејџан. Навистина, некои е...Read more

Кулата на девицата (азербејџански: Qız qalası; персиски: قلعه девојка) е споменик од 12 век во Стариот град, Баку, Азербејџан. Заедно со палатата на Ширваншахови, датирана од 15 век, таа формира група историски споменици наведени во 2001 година под списокот на историски споменици на УНЕСКО за светско наследство како културна сопственост, Категорија III. Тој е еден од најкарактеристичните национални амблеми на Азербејџан, и затоа е прикажан на банкнотите на азербејџанските валути и официјалните меморандуми.

Во кулата Maiden се наоѓа музеј, кој ја прикажува приказната за историската еволуција на градот Баку. Има и продавница за подароци. Погледот од покривот ги опфаќа уличките и минарињата на Стариот град, булеварот Баку, куќата на Иса бек Хајински и широкиот поглед на заливот Баку.

Кулата е покриена со облак од мистерии и легенди кои се вкоренети во историјата и културата на Азербејџан. Навистина, некои епови станаа тема за сценарија за балети и театарски претстави. Моминската кула (балет) е азербејџански балет од светска класа, создаден од Афрасијаб Бадалбејли во 1940 година, а римејкот на балетот беше изведен во 1999 година.

Поради повлекувањето на морскиот брег на Каспиското Море, се појави копнена лента. Оваа земја била развиена помеѓу 9 и 15 век, кога биле изградени ѕидините на стариот град, палатата вклучувајќи го и огромниот бастион на Моминската кула.

Photographies by:
Statistics: Position
951
Statistics: Rank
116394

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
697342851Click/tap this sequence: 9714

Google street view

Where can you sleep near Maiden Tower (Баку) ?

Booking.com
480.530 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 34 visits today.