Vall de Núria

( долина Нурија )

La Vall de Núria (каталонски изговор: [lə ˈβaʎ də ˈnuɾiə], „Долината на Нуриа“) е долина на југ што се спушта од врвот на Пиринеите во општината Кералбс, провинција Жирона, заедница од Каталонија, Шпанија.

Дото на долината се наоѓа на околу 2.000 метри (6.600 стапки) надморска височина и е достапно од југ преку железничка пруга (Железницата Vall de Núria Rack) или пеш, и од Франција до север по пешачки патеки. Нема патишта за пристап до долината. Местото е историски значајно по изготвувањето на првиот каталонски статут за автономија во 1931 година, во Светилиштето на Богородица од Нурија.

Photographies by:
upyernoz - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
953
Statistics: Rank (field_order)
100058

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
163584279Click/tap this sequence: 2464

Google street view

456.696 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 5 visits today.