Basilique du Sacré-Cœur de Montmartre

( Базилика на Светото срце (Париз) )

Базиликата на Светото срце (на француски: Basilique du Sacré-Cœur) или Сакре-кер е римокатоличка црква и мала базилика во Париз посветена на преданоста кон Пресветото срце на Исус. Таа е популарно обележје и e еден од најпосетуваните споменици во Париз. Градбата е сместена на ридот Монмартр.

Базиликата е дизајнирана од францускиот архитект Пол Абади. Изградбата била започната во 1875 година и завршила во 1914 година. Осветувањето на базиликата се случило во 1919 година, по завршувањето на Првата светска војна.


Photographies by:
Eric Pouhier - CC BY-SA 2.5
Statistics: Position (field_position)
377
Statistics: Rank (field_order)
148045

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
957428316Click/tap this sequence: 4115

Google street view

Where can you sleep near Базилика на Светото срце (Париз) ?

Booking.com
456.356 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 9 visits today.