Arc de triomphe de l'Étoile

( Триумфална порта (Париз) )

Триумфалната порта (француски: Arc de triomphe de l'Étoile) е позната порта и еден од главните симболи на Париз која се наоѓа на Плоштадот Шарл де Гол, исто така познат и како Плоштад - ѕвезда. Триумфалната Порта се наоѓа западно од Елисејските Полиња.

Триумфалната порта е изградена по наредба на Наполеон Бонапарт во чест на сите француски војници, посебно на тие што загинале за време на Наполеоновите војни. На неа се испишани сите имиња на француските генерали кои загинале во тие војни. Внатре под самата порта се наоѓа гробот на незнајниот јунак од Првата светска војна.

Photographies by:
Statistics: Position
3876
Statistics: Rank
28588

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
279518436Click/tap this sequence: 8269

Google street view

Where can you sleep near Триумфална порта (Париз) ?

Booking.com
479.868 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 74 visits today.