Khu phi quân sự vĩ tuyến 17

( Vietnamese Demilitarized Zone )

Zona e Çmilitarizuar Vietnameze ishte një zonë e çmilitarizuar e krijuar si një vijë ndarëse midis Vietnamit të Veriut dhe Jugut nga korriku 1954 deri në 1976 si rezultat i Luftës së Parë të Indokinës. Gjatë Luftës së Vietnamit (1955-1975) ajo u bë e rëndësishme si demarkacioni i fushëbetejës që ndan territoret e Veriut nga Vietnami i Jugut. Zona pushoi së ekzistuari me ribashkimin e Vietnamit më 2 korrik 1976, megjithëse zona mbetet e rrezikshme për shkak të eksplozivëve të shumtë të pashpërthyer që përmban.

Photographies by:
Aine Hickey - CC BY 3.0
Statistics: Position
5496
Statistics: Rank
16336

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
785213946Click/tap this sequence: 1678

Google street view

Where can you sleep near Vietnamese Demilitarized Zone ?

Booking.com
480.671 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 192 visits today.