Vernazza (Ligurisht: Vernassa, në vend Vernasa< /i>; latinisht: Vulnetia) është një qytet dhe komuna ndodhet në provincën e La Spezia-s, Liguria, Italia veriperëndimore. Është një nga pesë qytetet që përbëjnë rajonin Cinque Terre. Vernazza është qyteti i katërt që shkon në veri, nuk ka trafik makinash dhe mbetet një nga "fshatrat e peshkimit" më të vërtetë në Rivierën Italiane. Është i vetmi port natyror i Cinque Terre dhe është i famshëm për shtëpitë e tij elegante.

Emri i Vernazza rrjedh nga mbiemri latin verna, që do të thotë "vendas". Vera vendase e quajtur me vend, vernaccia ("lokale" ose "e jona"), ndihmoi në lindjen e emrit të fshatit.

Photographies by:
Aconcagua (talk) - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position
3435
Statistics: Rank
33511

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
642591783Click/tap this sequence: 9662

Google street view

Where can you sleep near Vernazza ?

Booking.com
479.652 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 272 visits today.