Karahan Tepe

Karahan Tepe është një vend arkeologjik në provincën Şanlıurfa në Turqi. Vendi është afër Göbekli Tepe dhe arkeologët kanë zbuluar gjithashtu stela në formë T-je atje. Sipas Daily Sabah, "Gërmimet kanë zbuluar 250 obeliskë me figura kafshësh" që nga viti 2020.

Vendi ndodhet pranë Yağmurlu dhe afërsisht 46 kilometra në lindje të Göbekli Tepe, e cila shpesh quhet siti i saj simotër. Është pjesë e projektit Göbeklitepe Culture and Karahantepe Excvations. Zona njihet si “Keçilitepe” nga banorët vendas. Është pjesë e një rajoni me vende të ngjashme që tani po zbulohen të njohura si Taş Tepeler.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
1260
Statistics: Rank (field_order)
108226

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
518672493Click/tap this sequence: 3113

Google street view

Videos

Where can you sleep near Karahan Tepe ?

Booking.com
448.771 visits in total, 9.075 Points of interest, 403 Destinations, 108 visits today.