Jebel Barkal

Jebel Barkal ose Gebel Barkal (arabisht: جبل بركل) është një mesa ose e madhe Shkëmbi që ndodhet 400 km në veri të Khartoum-it, ngjitur me Karima në shtetin verior në Sudan, në lumin Nil, në rajonin që nganjëherë quhet Nubia. Xhebeli është 104 m i gjatë, ka një majë të sheshtë dhe ka pasur domethënie fetare si për Kushin e lashtë ashtu edhe për pushtuesit e lashtë egjiptianë. Në vitin 2003, mali, së bashku me sitin e gjerë arkeologjik në bazën e tij (Napata e lashtë), u emëruan si qendra e një siti të trashëgimisë botërore nga UNESCO. Zona Jebel Barkal strehon Muzeun Jebel Barkal.

Photographies by:
Bertramz - CC BY 3.0
Zones
Statistics: Position (field_position)
1040
Statistics: Rank (field_order)
90869

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
647132859Click/tap this sequence: 2614

Google street view

453.979 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 4 visits today.