Isla de las muñecas

( The Island of the Dolls )

Ishulli i Kukullave (La Isla de las Muñecas) është një chinampa e Laguna de Teshuila dhe një nga atraksionet kryesore të kanaleve, e vendosur në kanalet e Xochimilco, në jug të qendrës së Mexico City, shumë afër stadiumit të futbollit Estadio Azteca. Kukulla të stileve dhe ngjyrave të ndryshme gjenden në të gjithë ishullin, të vendosura fillimisht nga ish-pronari i ishullit, Julián Santana Barrera, i cili vdiq nga një atak në zemër në 2001. Ai besonte se kukullat ndihmuan për të larguar shpirtin e një vajze që u mbyt vite më parë. Burimet thonë se ai ishte afër të njëjtit vend ku vajza u mbyt.

Photographies by:
Esparta Palma - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
4410
Statistics: Rank (field_order)
21441

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
564931827Click/tap this sequence: 9188

Google street view

Where can you sleep near The Island of the Dolls ?

Booking.com
452.680 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 343 visits today.