Hollywood Walk of Fame

Hollywood Walk of Fame është një pikë referimi historike e cila përbëhet nga më shumë se 2700 yje terrazzo dhe tunxhi me pesë cepa, të ngulitura në trotuare përgjatë 15 blloqeve të Bulevardit Hollywood dhe tre blloqeve të Vine Street në Hollywood. , Kaliforni. Yjet janë monumente të përhershme publike të arritjeve në industrinë e argëtimit, që mbajnë emrat e një përzierjeje aktorësh, regjisorë, producentësh, muzikantësh, grupesh teatrale/muzikore, personazhe fiktive dhe të tjerë.

Shteti i Famës administrohet nga Dhoma e Tregtisë e Hollivudit, e cila mban të drejtat e markës tregtare dhe mirëmbahet nga Fondi historik i Hollivudit që vetëfinancohet. Është një atraksion popullor turistik, me rreth 10 milionë vizitorë në vit në 2010.

Photographies by:
Owen Lloyd - Public domain
Statistics: Position (field_position)
996
Statistics: Rank (field_order)
88827

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
945617823Click/tap this sequence: 2178

Google street view

456.201 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 146 visits today.