Elk Falls Provincial Park

Elk Falls Provincial Park është një park provincial në British Columbia, Kanada. Është 1,807 hektarë (4,470 hektarë) në madhësi dhe ndodhet në skajin lindor të liqenit John Hart në anën veriperëndimore të qytetit të lumit Campbell, në ishullin Vancouver.

Parku u krijua në 1940 për të mbrojnë ujëvarën dhe kanionin. Në vitin 1947, përfundoi diga dhe stacioni gjenerues i John Hart, i ndjekur nga dy diga të tjera në rrjedhën e sipërme, Strathcona dhe Ladore. Pjesa më e madhe e ujit që dikur derdhej mbi ujëvarë tani devijohet për prodhimin e energjisë. Një urë e varur mbi kanion u përfundua në vitin 2015 dhe ofron një pamje të mirë të Ujëvarës Elk.

Photographies by:
basic_sounds - CC BY-SA 2.0
Statistics: Position (field_position)
2240
Statistics: Rank (field_order)
47987

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
394618725Click/tap this sequence: 2297

Google street view

453.740 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 20 visits today.