Cetina

Cetina (malazezisht: Цетиње/Cetinje) është qytet në Mal të Zi. Ështe qendra e Komunës së Cetinës dhe sipas Kushtetutës së Malit të Zi është Kryeqyteti i Vjetër Mbretëror i Malit të Zi (malazezisht: Prijestonica). Sipas regjistrimit të vitit 2011, qyteti kishte një popullsi prej 14,093 ndërsa Komuna e Cetinës kishte 16,657 banorë që nga viti 2011. Qyteti qëndron në një fushë të vogël karstike të rrethuar nga male gëlqerore, duke përfshirë Malin Lovćen, malin legjendar në historiografinë malazeze. Cetina u themelua në shekullin e 15-të dhe u bë djep i kulturës së Malit të Zi. Statusi i tij si kryeqyteti i nderit i Malit të Zi është për shkak të trashëgimisë së tij si një ish-kryeqytet i Malit të Zi me shërbim të gjatë.

Cetina (malazezisht: Цетиње/Cetinje) është qytet në Mal të Zi. Ështe qendra e Komunës së Cetinës dhe sipas Kushtetutës së Malit të Zi është Kryeqyteti i Vjetër Mbretëror i Malit të Zi (malazezisht: Prijestonica). Sipas regjistrimit të vitit 2011, qyteti kishte një popullsi prej 14,093 ndërsa Komuna e Cetinës kishte 16,657 banorë që nga viti 2011. Qyteti qëndron në një fushë të vogël karstike të rrethuar nga male gëlqerore, duke përfshirë Malin Lovćen, malin legjendar në historiografinë malazeze. Cetina u themelua në shekullin e 15-të dhe u bë djep i kulturës së Malit të Zi. Statusi i tij si kryeqyteti i nderit i Malit të Zi është për shkak të trashëgimisë së tij si një ish-kryeqytet i Malit të Zi me shërbim të gjatë.

Themelimi

Cetina u themelua në vitin 1482, kur Ivan Crnojević e zhvendosi kryeqytetin e tij nga Obod mbi lumin Crnojević për më thellë në kodra në një vend më të lehtë të mbrojtur në një fushë në rrëzë të malit Lovćen. Ai e ndërtoi oborrin e tij në vendin e ri atë vit dhe themeloi gjithashtu një manastir (kushtuar Nënës së Krishtit) si dhuratë personale në vitin 1484. Oborri i tij dhe manastiri janë ndërtesat e para të rilindjes të regjistruara në Mal të Zi. Crnojević u detyrua të zhvendosë selinë e Eparkisë së Zetës nga Vranjina në Cetinje për shkak të pushtimeve osmane, në 1485. Qyteti mori emrin e lumit Cetina.

Peshkopia e Zetës u ngrit në një mitropolit në Cetine. Më vonë do të luante një rol të rëndësishëm si në jetën fetare ashtu edhe në atë kombëtare. Shtypshkronja Crnojević, shtypshkronja e parë në Evropën Juglindore, ishte aktive midis viteve 1493 dhe 1496 në Cetine. Zeta fillimisht u vu nën sundimin osman në vitin 1499, më pas u aneksua nga osmanët në vitin 1514, e organizuar në sanxhakun e Malit të Zi.

Periudha e hershme moderne

Në dy shekujt e ardhshëm zhvillimi i Cetinës ngeci. Shumë shpesh ishte objekt i sulmeve nga Venecia dhe osmanët. Prandaj, qyteti duroi shumë privime gjatë shekujve 16 dhe 17. Në këtë periudhë u shkatërruan oborri dhe manastiri i dinastisë Crnojevići. Vetëm në fund të shekullit të 17-të, më 1697, Cetinja filloi të lulëzojë përsëri nën sundimin e dinastisë Petroviq, të rithemeluar nga Danilo Petroviq.

Periudha moderne

Udhëheqja e luftërave çlirimtare dhe forcimi i unitetit në vend pushtoi Danilon dhe pasardhësit e tij, kështu që ata nuk ishin në gjendje të kushtonin përpjekje të mjaftueshme për zhvillimin e mëtejshëm të Cetinës. Vetëm gjatë sundimit të Petri II Petroviq-Njegoshit u bë përparim shumë më i madh. Në vitin 1838 u ndërtua rezidenca e tij e re mbretërore e quajtur Biljarda (shtëpia e bilardos). Cetina u zgjerua duke ndërtuar shtëpi të reja që gradualisht çuan në urbanizimin e vërtetë.

 Cetina

Shumë ndërtesa moderne të projektuara për konsullatat e huaja u ndërtuan për shkak të marrëdhënieve të sapokrijuara me vende të ndryshme evropiane, duke përfshirë konsullatat franceze, ruse, britanike, italiane dhe austro-hungareze.

Cetina bëri përparim të madh nën sundimin e princit Nikolla I Petroviq kur u ndërtuan ndërtesa të shumta publike. Ato përfshijnë hotelin e parë, të quajtur "Lokanda", pastaj pallatin e ri të Princit, Institutin e vajzave dhe spitalin. Në këtë periudhë u krijuan edhe shtëpitë e para me qira. Në regjistrimin e vitit 1860, Cetina kishte 34 familje. Pas ndalimit fillimisht të inkursioneve osmane më 1852 dhe 1853, Cetina u pushtua nga forcat osmane Omar Pashës gjatë Luftës Malazezo-Osmane të viteve 1861–62. Sundimi osman mbi Malin e Zi nuk zgjati më shumë se një dekadë, megjithatë, pasi 14 vjet më vonë "Lufta e Madhe", gara e tretë radhazi midis dy kombeve, përfundoi me fitoren e Malit të Zi, me shumicën e territoreve malazeze të rikthyer në kontrollin e tyre.

 Manastiri i Cetinës

Pavarësia e Malit të Zi u njoh në Kongresin e Berlinit të vitit 1878 dhe rrjedhimisht Cetinja u bë kryeqyteti i një vendi evropian. Midis 1878 dhe 1914 Cetinja lulëzoi në çdo kuptim. Aty erdhën shumë intelektualë të njohur nga viset e tjera jugsllave dhe dhanë kontribut në aspektin kulturor, arsimor dhe në çdo aspekt të jetës. Mali i Zi u shpall mbretëri në vitin 1910. Kjo ndikoi shumë në zhvillimin e Cetinjes. Në këtë kohë u ndërtua Shtëpia e Qeverisë, simboli i pushtetit shtetëror. Regjistrimi i popullsisë nga i njëjti vit regjistroi një rritje masive në kryeqytetin më të vogël në botë, duke regjistruar 5,895 banorë.

Në periudhën ndërluftërave, Cetinja zgjeroi territorin e saj, pasi tani ishte qendër e rajonit të Zetës. Por kur u vendos nga Parlamenti i Malit të Zi që organet administrative të vendoseshin në Titograd (më parë dhe tani në Podgoricë), Cetinja kaloi një krizë të ashpër. Duke ndërtuar seksione të caktuara industriale dhe në të njëjtën kohë duke neglizhuar zhvillimin e kapaciteteve tradicionale dhe potenciale kulturore dhe turistike të qytetit, u humb shansi për të krijuar një bazë të fortë për prosperitet më të ngurtë.

Kur forcat komuniste pushtuan Cetinën në nëntor 1944, e vetmja popullsi që qëndroi në qytet ishin njerëz që besonin se nuk kishin arsye për t'u frikësuar apo për t'u fshehur nga askush. Megjithatë, sapo komunistët pushtuan Cetinjen, natën e 13 nëntorit 1944, pushkatuan pa gjyq 28 qytetarë të Cetinës. Të gjithë ata u ekzekutuan në mënyrë të prerë në "Varrezat e Reja" të Cetinjes në Humci.

Photographies by:
Zones
Statistics: Position
1005
Statistics: Rank
111289

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
549386217Click/tap this sequence: 7427

Google street view

Where can you sleep near Cetina ?

Booking.com
480.159 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 4 visits today.