Alert, në rajonin Qikiqtaaluk të Nunavut, Kanada, është vendi më verior i banuar vazhdimisht në botë, në ishullin Ellesmere (Ishujt e Mbretëreshës Elizabeth) në gjerësinë gjeografike 82°30'05" në veri, 817 kilometra (508 mi) nga Poli i Veriut. Që nga regjistrimi i vitit 2016, popullsia ishte 0. Të gjithë banorët e Alert janë të përkohshëm, zakonisht shërbejnë atje turne gjashtëmujore. E merr emrin nga HMS Alert, i cili dimëroi 10 km (6.2 mi) në lindje të stacionit aktual, jashtë asaj që tani është Kepi Sheridan, në 1875–1876.

Banorët e përkohshëm të Alert stafojnë një objekt të radio marrjes së sinjaleve të inteligjencës ushtarake në Stacionin e Forcave Kanadeze Alert (CFS Alert), si dhe një stacion moti të bashkëvendosur në Environment Canada, një vëzhgues monitorimi të atmosferës Global Atmosphere Watch (GAW). , dhe Aeroporti Alert.

Photographies by:
US Mission Canada - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
2705
Statistics: Rank (field_order)
37777

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
562947138Click/tap this sequence: 7128

Google street view

Where can you sleep near Alert, Nunavut ?

Booking.com

What can you do near Alert, Nunavut ?

456.587 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 242 visits today.