रणथम्भोर दुर्ग

( Тврдината Рантамбор )

Тврдината Рантамбор се наоѓа во националниот парк Рантамбор, во близина на градот Саваи Мадхопур, а паркот беше поранешно ловиште на Махараџите од Џајпур до времето на независноста на Индија. Тоа е огромна тврдина која била централна точка на историскиот развој на Раџастан. Се верува дека тврдината е изградена од Чахаманите (Чауханите). Во 13 век султанатот на Делхи го зазеде за кратко време. Тврдината дава панорамски поглед на околниот национален парк Рантамбор и сега е популарна туристичка атракција.

Во 2013 година, на 37-та сесија на Комитетот за светско наследство, Тврдината Рантамбор, заедно со 5 други тврдини на Раџастан , беше прогласена за светско наследство на УНЕСКО под групата Ридски тврдини во Раџастан.

Photographies by:
Statistics: Position
5422
Statistics: Rank
16336

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
597184362Click/tap this sequence: 8656

Google street view

Where can you sleep near Тврдината Рантамбор ?

Booking.com
482.024 visits in total, 9.174 Points of interest, 404 Destinations, 11 visits today.