Сомпура Махавихара

Сомапура Махавихара (бенгалски: সোমপুর মহাবিহার, романизиран: romanized Шомпур Мохабихар) во Пахарпур, Бадалгачи, Наогаон, Бангладеш е меѓу најпознатите будистички вихари, манастири во Индискиот потконтинент и е еден од најважните археолошки локалитети во земјава. Тоа е исто така едно од најраните места на Бенгал, каде што се пронајдени значителен број на хинду статуи. Тој беше прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 1985 година. Тој е еден од најпознатите примери на архитектура во предисламскиот Бангладеш. Датира од периодот на блиската Халуд Вихара и Ситакот Вихара во Навабгањ u200bu200bУпазила во округот Динајпур.

Photographies by:
Abdulmominbd - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position
1726
Statistics: Rank
72491

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
598426317Click/tap this sequence: 8138

Google street view

Where can you sleep near Сомпура Махавихара ?

Booking.com
480.608 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 118 visits today.