Principality of Sealand

( Силенд )

Силенд (англиски: Principality of Sealand) е микронација која полага право на вештачкиот остров Раф Тауер, воена платформа од Втората светска војна во Северното Море, 10 км од брегот на Велика Британија (на координатите 51°53′ 40 N°1′ 28), како и на територијалните води околу во пречник од 12 наутички милји. Силенд го зазел Педи Рој Бејтс со семејството и соработниците, кои себеси се прогласил како Принц Рој од Силенд. Бројот на жителите ретко надминува 5, на платформата со површина од 550 m².

Силенд е веројатно светски најпознатата микронација, и иако нејзиниот суверенитет ретко се сфаќа сериозно, примерот на Силенд неретко се цитира во дебатите за меѓународното право.

Photographies by:
Ryan Lackey from San Francisco, CA, US - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
258
Statistics: Rank (field_order)
214410

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
562879134Click/tap this sequence: 4726

Google street view

456.697 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 6 visits today.