Selfoss (waterfall)

Selfoss (исландски изговор: u200b[ˈsɛlˌfɔsː ]) е водопад на реката Jökulsá á Fjöllum на северот на Исланд. Реката се спушта над голем број водопади преку околу 30 км пред да се влее во Оксарфјордур, залив на Арктичкото Море. Реката потекнува како топена вода од глечерот Ватнајокул и затоа протокот на вода варира во зависност од сезоната, временските услови и вулканската активност.

Неколку стотици метри низводно од водопадот висок 11 метри (36 стапки) е Детифос, вториот најмоќен водопад во Европа. Под водопадот, реката минува низ клисура која е дел од националниот парк Jökulsárgljúfur.

Photographies by:
Andreas Tille - CC BY-SA 4.0
Statistics: Position
2488
Statistics: Rank
49008

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
671248593Click/tap this sequence: 8413

Google street view

Where can you sleep near Selfoss (waterfall) ?

Booking.com
482.744 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 85 visits today.