Годафос

Goðafoss (исландски изговор: u200b[ˈkɔːðaˌfɔsː ]) е водопад во северен Исланд. Се наоѓа покрај главната обиколница на земјата на раскрсницата со висорамнината Спренгисандур, на околу 45 минути од Акурејри, вториот по големина град во Исланд. Водата на реката Скјалфандафљот паѓа од височина од 12 метри во ширина од 30 метри. Околу областа на водопадот се врти пешачка патека долга 1,8 милји.

Photographies by:
Arian Zwegers - CC BY 2.0
Statistics: Position
7940
Statistics: Rank
5105

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
598634712Click/tap this sequence: 1583

Google street view

Where can you sleep near Годафос ?

Booking.com
488.978 visits in total, 9.195 Points of interest, 404 Destinations, 24 visits today.