Karahan Tepe

( Ридот Карахан )

Карахан Тепе е археолошки локалитет во провинцијата Шанлиурфа во Турција. Локалитетот е блиску до Гебекли Тепе, а археолозите исто така откриле стели во форма на Т. Според Daily Sabah, „ископувањата открија 250 обелисци со животински фигури“ од 2020 година.

локалитетот се наоѓа во близина на Јагмурлу и приближно 46 километри источно од Гебекли Тепе, кој често се нарекува нејзина сестринска локација. Тој е дел од проектот „Култура на Гебеклитепе и ископувања во Карахантепе“. Оваа област е позната како „Кечилитепе“ кај локалното население. Тој е дел од регионот на слични локации што сега се откриваат познат како Таш Тепелер.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
1260
Statistics: Rank (field_order)
108226

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
937582164Click/tap this sequence: 7139

Google street view

Videos

Where can you sleep near Ридот Карахан ?

Booking.com
448.756 visits in total, 9.075 Points of interest, 403 Destinations, 93 visits today.