Stuðlagil

( Коефициент )

Stuðlagil (исландски изговор: u200b[ˈstʏðlaˌcɪːl̥ ]; исто така транслитериран како Studlagil) е клисура во Јокулдалур [ˈjœːkʏlˌtaːlʏr̥] во општината Мулашинг, во источниот регион на Исланд. Познат е по своите колонообразни базалтни карпести формации и сино-зелената вода што минува низ неа. Стана неочекувана туристичка сензација откако беше прикажана во брошурата на авиокомпанијата WOW во 2017 година. Формацијата на карпите е висока 30 метри.

Реката Јокла минува низ клисурата. Нивото на водата се намали за 7 до 8 метри поради хидроцентралата Kárahnjúkar, која беше отворена во 2009 година.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
1521
Statistics: Rank (field_order)
79643

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
927451836Click/tap this sequence: 4979

Google street view

456.715 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 18 visits today.