Forte de Nossa Senhora da Graça

( Nossa Senhora da Graça Fort )

Kalaja Nossa Senhora da Graça, zyrtarisht Fort Conde de Lippe dhe e njohur historikisht si La Lippe, është një kështjellë në fshatin Alcáçova, rreth 1 kilometër (0,62 mi) në veri të qytetit Elvas në rrethin Portalegre të Portugalisë.

Ndodhet në një pozicion dominues në Monte da Graça (Kodra e Hirit) dhe është pjesë e qytetit kufitar të Garnizonit të Elvas dhe fortifikimeve të tij, i cili më 30 Qershori 2012 u klasifikua si një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Në vitin 2014, kalaja u bë pjesë e një projekti të ri nën kujdesin e Ministrisë Portugeze të Mbrojtjes Kombëtare, me mbështetjen e Turismo de Portugal (Turizmi Portugez), i cili përmban itinerare historike të bazuara në heronjtë portugez.

Kalaja Nossa Senhora da Graça, zyrtarisht Fort Conde de Lippe dhe e njohur historikisht si La Lippe, është një kështjellë në fshatin Alcáçova, rreth 1 kilometër (0,62 mi) në veri të qytetit Elvas në rrethin Portalegre të Portugalisë.

Ndodhet në një pozicion dominues në Monte da Graça (Kodra e Hirit) dhe është pjesë e qytetit kufitar të Garnizonit të Elvas dhe fortifikimeve të tij, i cili më 30 Qershori 2012 u klasifikua si një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Në vitin 2014, kalaja u bë pjesë e një projekti të ri nën kujdesin e Ministrisë Portugeze të Mbrojtjes Kombëtare, me mbështetjen e Turismo de Portugal (Turizmi Portugez), i cili përmban itinerare historike të bazuara në heronjtë portugez.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
1083
Statistics: Rank (field_order)
83722

Shto një koment të ri

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
435827691Click/tap this sequence: 9422

Google street view

454.139 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 152 visits today.