Виентијан

Виентијан (лаоски ວຽງຈັນ Viangchan) или Вјангчан е главен град на Лаос. Тој се наоѓа во Меконгската долина. Според некои проценки, градот има 200.000 жители (2005), а се верува дека бројот на жители кои живеат во Виентианската Област е над 730.000. Виентиан е сместен 17° 58' северно и 102° 36' источно (17.9667, 102.6). Виентиан се наоѓа на реката Меконг, на границата со Тајланд.

Photographies by:
Evelyneaguilera - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position
4105
Statistics: Rank
28588

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
163295748Click/tap this sequence: 2347

Google street view

Where can you sleep near Виентијан ?

Booking.com
480.205 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 54 visits today.