Elk Falls Provincial Park

( Провинцискиот парк Елк Фолс )

Провинцискиот парк Елк Фолс е провинциски парк во Британска Колумбија, Канада. Тој е со големина од 1.807 хектари (4.470 хектари) и се наоѓа на источниот крај на езерото Џон Харт на северозападната страна на градот Кембел Ривер, на островот Ванкувер.

Паркот е основан во 1940 година за да се заштита на водопадот и кањонот. Во 1947 година, беше завршена браната и генераторската станица Џон Харт, по што следеа две други брани возводно, Страткона и Ладоре. Поголемиот дел од водата што течеше над водопадите сега е пренасочена за производство на електрична енергија. Висечкиот мост над кањонот беше завршен во 2015 година и овозможува добар поглед на водопадите Елк.

Photographies by:
basic_sounds - CC BY-SA 2.0
Statistics: Position (field_position)
2240
Statistics: Rank (field_order)
47987

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
839257641Click/tap this sequence: 8151

Google street view

457.046 visits in total, 9.078 Points of interest, 403 Destinations, 0 visits today.