Ruta Nacional 3 (Argentina)

( Национална рута 3 (Аргентина) )

Ruta Nacional 3 („Национална рута 3“) е аргентински автопат што минува низ провинциите Буенос Аирес, Рио Негро, Чубут и Аргентина. Светиот крст и огнената земја. Од својот почеток во Авенида Генерал Паз (A001) до неговиот крај, на мостот над реката Лапатаја, мери 3.045 километри (1.892 милји).

Патот е во прекин помеѓу км 2674 и 2696 година, поради присуството на Магеланов теснец, кој го принудува пристапот помеѓу провинциите Санта Круз и Тиера дел Фуего преку Чиле, преку поплочен Рута CH-255 и Рута CH-257 57 километри (35 милји) северно од теснецот и друг поплочен и третиран 148 километри (92 милји) јужно од него. Преминувањето на теснецот Магеланов е направено за 20 минути преку употреба на траект кој поминува во ширина од 4,65 километри (2,89 mi) во таа точка.

По Националната уредба 1931 година од 3 август 1983 година, овој пат е наречена Comandante Luis Piedrabuena јужно од Националната маршрута 22, која започнува на km маркерот 719.

Photographies by:
Anabotella - CC BY-SA 3.0
Statistics: Position
3171
Statistics: Rank
36756

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
671528394Click/tap this sequence: 3888

Google street view

Where can you sleep near Национална рута 3 (Аргентина) ?

Booking.com
482.757 visits in total, 9.176 Points of interest, 404 Destinations, 3 visits today.