Кулата Сонго

Сонго Мнара е историска населба Свахили која се наоѓа на островот Сонго Мнара во Панде Микома, округот Килва во регионот Линди во Танзанија. Островот е дом на средновековен град од камени свахили. Камениот град бил окупиран од 14 до 16 век. Сонго Мнара е признаен како светско наследство на УНЕСКО, заедно со блискиот камен град Килва Кисивани. Вкупно, археолозите пронајдоа шест џамии, четири гробишта и дваесетина куќички блокови заедно со три затворени отворени простори на островот. Сонго Мнара бил изграден од груб корал и малтер. Овој камен град бил изграден како еден од многуте трговски градови на Индискиот Океан.

Photographies by:
Statistics: Position
6441
Statistics: Rank
11231

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
872156493Click/tap this sequence: 1711

Google street view

Where can you sleep near Кулата Сонго ?

Booking.com
480.648 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 165 visits today.