Conil de la Frontera

( Граничен конил )

Конил де ла Фронтера е еден од белите градови во Андалузија во провинцијата Кадиз (регионот на Андалузија), кој се наоѓа на брегот на Атлантикот во јужниот дел на Шпанија, со околу 22.000 жители. Во лето неговата популација надминува 90.000 жители.

Има шест плажи: Playa La Fontanilla, Playa El Roqueo (со бункер од Граѓанската војна од 1936 година), Playa Fuente del Gallo, Playa Punta Lejos, Playa Cala del Aceite и Playa los Bateles. Playa los Bateles е најдолгата и најпопуларната во лето. Конил де ла Фронтера е првенствено град за одмор и повеќето туристи се Шпанци, иако честопати слушате и германски јазик во градот.

Секој петок можете да го посетите пазарот на Авда. de la Música, која вклучува култура и историја. Пазарот вклучува многу мали ситници и рачно изработена облека. Плажата е песочна и има мрежи за одбојка.

Photographies by:
Miguel Librero from Sevilla, España - CC BY-SA 2.0
Martin Haisch - CC BY-SA 2.0
Statistics: Position (field_position)
1300
Statistics: Rank (field_order)
73512

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
368917425Click/tap this sequence: 3655

Google street view

453.178 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 88 visits today.