Goblin Valley State Park

( Државниот парк долина на Гоблин )

Гоблин долина Државниот парк е државен парк во Јута, во Соединетите Држави. Паркот има илјадници качулки, локално наречени гоблини, кои се формации од карпести врвови во облик на печурка, некои високи до неколку јарди (метри). Различните форми на овие карпи се резултат на слој од карпи отпорен на ерозија на релативно помек песочник. Државниот парк долина Гоблин и националниот парк Кањонот Брајс, исто така во Јута на околу 310 км југозападно, содржат некои од најголемите појави на хаду во светот.

Паркот се наоѓа во пустината Сан Рафаел на југоисточниот раб на отокот Сан Рафаел, северно од планините Хенри. Државниот пат 24 на Јута минува околу четири милји (6,4 км) источно од паркот. Хенксвил се наоѓа на 12 милји (19 км) на југ.

Photographies by:
CGP Grey - CC BY 2.0
Statistics: Position (field_position)
683
Statistics: Rank (field_order)
109247

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
264197583Click/tap this sequence: 5719

Google street view

Where can you sleep near Државниот парк долина на Гоблин ?

Booking.com
452.450 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 105 visits today.