Langfossen

( долг фос )

Лангфосен е водопад лоциран во општина Етне во округот Вестланд, Норвешка. Водопадот се наоѓа на околу 5 километри (3,1 милји) југозападно од селото Фјара. Водата паѓа по високата планина, на вкупно растојание од околу 612 метри (2.008 стапки) пред водата да скокне во Акрафјорден во подножјето на планината. Европската рута Е134 минува по основата на водопадот, што го прави пристапот многу лесен.

Светската база на податоци за водопади го прогласи овој водопад за еден од „најдобрите во светот“. Во март 2011 година, CNN/Budget Travel го смести Лангфосен како еден од десетте најубави водопади во светот. Водопадот е еден од ретките во Норвешка што не се користел за производство на хидроелектрична енергија, па сè уште е во својата природна состојба.

Photographies by:
- Public domain
Statistics: Position
2881
Statistics: Rank
40840

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
714986532Click/tap this sequence: 2366

Google street view

Where can you sleep near долг фос ?

Booking.com
479.563 visits in total, 9.173 Points of interest, 404 Destinations, 179 visits today.