Parque arqueológico de San Agustín

( Археолошки парк Свети Августин )

Археолошкиот парк Сан Агустин (шпански: Parque Arqueológico de San Agustín) е голема археолошка област лоцирана во близина на градот Сан Агустин во департманот Хуила во Колумбија. Паркот ја содржи најголемата колекција на верски споменици и мегалитски скулптури во Латинска Америка и се смета за најголема некропола во светот. Припаѓа на културата на Сан Агустин, таа беше прогласена за светско наследство на УНЕСКО во 1995 година. Датумите на статуите се неизвесни, но се верува дека биле врежани помеѓу 5-400 г. Потеклото на резбарите останува мистерија, бидејќи локацијата е во голема мера неископана.

Photographies by:
Mario Carvajal - CC BY 2.0
Statistics: Position
1469
Statistics: Rank
84882

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
851973426Click/tap this sequence: 6573

Google street view

Where can you sleep near Археолошки парк Свети Августин ?

Booking.com
483.935 visits in total, 9.177 Points of interest, 404 Destinations, 132 visits today.