Aconcagua

( Аконкагва )

Аконкагва (шпански: Aconcagua) е највисокиот врв во Аргентина, Америка и највисок врв надвор од Азија со висина од 6.962 метри надморска височина. Врвот се наоѓа на планинскиот венец Анди, на територијата на денешна Аргентина во близина со чилеанската граница, односно на 15 километри од самата граница. Аконкагва е највисок врв во западната и јужна полутопка.

Аконкагва и регионот околу врвот се ден од Покраинскиот парк Аконкагва. Самата планина има доста голем број глечерни езера, од кои најголемо е Вентискверо Хорконес Инфериор.

Photographies by:
Statistics: Position (field_position)
354
Statistics: Rank (field_order)
150087

Add new comment

Esta pregunta es para comprobar si usted es un visitante humano y prevenir envíos de spam automatizado.

Security
456328971Click/tap this sequence: 5216

Google street view

Where can you sleep near Аконкагва ?

Booking.com
455.806 visits in total, 9.077 Points of interest, 403 Destinations, 57 visits today.